طراحی و ساخت قالب اکستروژن آلومینیوم

ساخت قالب اکستروژن آلومینیوم

قبل از انتخاب تولید کننده فرایند اکستروژن آلومینیوم، متغیرهای زیر را مد نظر قرار دهید:

صرف نظر از کار شما و کاربرد شکل‌های اکستروژن آلومینیومی که در شرکت خود مورد استفاده قرار می‌دهید، طراحی و ساخت قالب اکستروژن آلومینیم یک کار مهم و جدی است.  در اینجا به متغیرهایی اشاره می‌شود که باید در آلیاژهای آلومینیومی با اندازه بین 100 اینچ و بیشتر مورد توجه قرار بگیرد.

لازمست در هنگام طراحی سفارشی اکستروژن، ملاحظاتی مد نظر قرار گیرند.  به هر حال، در اینجا به پارامترهای منحصر بفردی اشاره شده است که لازمست طراحان برای دست‌یابی به نتایج مطلوب‌تر به آنها توجه نمایند.

ساخت قالب اکستروژن آلومینیوم

شرکت آلوم تکنیک با استفاده از پرس اکستروژن خدماتی از قبیل تولید پروفیل آلومینیوم و پروفیل آلومینیوم اختصاصی را ارائه می دهد.

1.آلیاژ

در هنگام طراحی و ساخت قالب اکستروژن آلومینیوم و یک شکل آلومینیومی، نوع آلومینیومِ مورد استفاده قرار گرفته، دارای اهمیت بسیار زیادی است. بدین منظور، تعداد بسیار زیادی انتخاب در دسترس قرار دارد. به طور معمول، با وجودی که گزینه‌های زیادی برای انتخاب در دسترس قرار دارند، به این دلیل که تعداد معدودی از گزینه‌ها، امکان دست‌یابی به ویژگی‌هایی از قبیل پرداخت سطح مطلوب، سهولت استفاده و مقاومت بالا و غیره را فراهم می‌آورند، معمولاً  از همین تعداد معدود گزینه‌ها استفاده می‌شود.

مثال‌هایی در این زمینه عبارتند از:

‎3003 ‎- دارای مقاومت مکانیکی پایین می‌باشد. برای کاربردهای انتقال حرارت مناسب است.

‎6063 ‎- دارای ‏ مقاومت مکانیکی پایینی است. از این آلیاژ برای تولید درب و پنجره استفاده می‌شود.

‎6061 ‎- دارای مقاومت مکانیکی متوسطی می‌باشد. در کاربردهای صنعتی مختلف مورد استفاده قرار می‌گیرد.

‎7075 ‎- دارای بالاترین مقاومت مکانیکی است. از آنها در طراحی قطعه‌های اکستروژن آلومینیوم استفاده می‌شود.

ساخت قالب اکستروژن آلومینیوم

2.دستکاری

دستکاری، با نوع مواد مورد استفاده برای ایجاد اشکال اکستروژن آلومینیوم مرتبط است. دستکاری، ترکیب مقاومت آلومینیوم و سختی تولید شده بر اثر انجام عملیات حرارتی و مکانیکی است. برای انداره‌گیری ویژگی‌های مکانیکی آلومینیوم، از کشش ، تسلیم و کشیدگی استفاده می‌شود.

3.ضخامت

بسیاری از تولیدکنندگان در هنگام ساخت قالب اکستروژن آلومینیوم ، این جنبه‌ی مهم از آلومینیوم را نادیده می‌گیرند. تولید شکل‌های دارای ضخامت یکنواخت، آسان است. در صورتیکه بخش‌های نازک به درستی پر نشود، ممکن است در فرایند تولید اکستروژن‌های آلومینیومی تاب‌خوردگی ایجاد شود.

ساخت قالب اکستروژن آلومینیوم

4.تلورانس یا خطای مجاز

هر چه ابعاد شکل تولید شده بزرگتر باشد، باید مقدار تلورانس بیشتری در نظر گرفته شود. تهیه اکستروژن‌های آلومینیومی سفارشی و استاندارد به فرم لوله‌ و شکل‌های مختلف دیگر میسر است.

5.شعاع گوشه

در تولید اکستروژن سفارشی و ساخت قالب اکستروژن آلومینیوم ، باید شعاع گوشه‌ها مد نظر قرار گیرد. هرچه سیم بزرگتری مورد استفاده قرار گیرد، شعاع قالب تامین‌کننده اکستروژن آلومینیومی سفارشی بزرگتر خواهد بود.

ساخت قالب اکستروژن آلومینیوم

6.پرداخت نهایی

بسیاری از مشتریان تمایل دارند که پس از ایجاد شکل نهایی، یک پراخت اضافی نیز بر روی سطح انجام شود. انواع مختلفی از پرداخت وجود دارند که عبارتند از:

  • پانچ کردن حفرات
  • ماشینکاری
  • ایجاد حفرات با مته
  • برش در طول
  • آندش
  • سنگ‌زنی در قسمت‌های مرکزی