قالب اکستروژن آلومینیوم | تولید قالب آلومینیوم

قالب اکستروژن آلومینیوم

برای تولید پروفیل آلومینیوم نیاز به ساخت قالب اکستروژن آلومینیوم میباشد. قالب های اکستروژن درواقع دیسک های فولادی دایره ای ضخیم هستند که حاوی یکی یا چند دهانه برای ایجاد شکل نهایی مورد نظر ساخته می شوند. این قالبهای فولادی در برابر گرما مقاومت بالایی دارند و می توانند گرمای آلومینیوم داغ را تحمل کنند. در عین این که آلومینیوم فلزی نرم است اما فشار زیادی را باید تحمل کند تا به شکل مورد نظر درآید. مهمترین اصل در ساخت قالب اکستروژن آلومینیوم طراحی و اجرای دقیق آن میباشد. در روش پرس اکستروژن، دیسک های فولادی دارای روزن است و بیلت آلومینیوم که پس از حرارت دیدن به شکل خمیر در آمده است از طریق این روزن وارد قالب می شود تا به شکل انواع پروفیل آلومینیومی درآید. پرس اکستروژن برای تولید پروفیل آلومینیوم صنعتی ازجمله شیوه های رایج مباشد که  به دلیل استفاده از مواد اولیه فابریک برای تولید انبوه پروفیل آلومینیوم اختصاصی بسیار مناسب است.

انواع پروفیل آلومینیومی

پروفیل های آلومینیومی برای مصارف متعددی ازجمله معماری، پروفیل آلومینیوم ترمال بریک درب و پنجره، صندلی، لامپ خطی و پروژه های ساخت و ساز بکار می رود. طبق مصارف متعدد، آلومینیوم در مقاطع متنوع تولید می شود. ساخت قالب اکستروژن آلومینیوم در ابعاد متفاوت و همچنین با طراحی قالب اکستروژن مناسب، استحکام بالا و افزایش طول عمر استفاده از پروفیل آلومینیوم را بسیار مقرون به صرفه می کند. تولید قالب آلومینیوم با استفاده از فولاد و به خاص مشتری در شکل های خاص ساخته می شود. قالب‌های صنعتی که برای تولید انواع پروفیل آلومینیومی ساخته می شود، بر اساس شیوه تولید محصول به دو دسته  قالب سالید و قالب سمبه ماتریس تقسیم می شود و نوع قالب بر اساس ویژگیهای قطعه نهایی مشخص می شود.امروزه با پیشرفت تکنولوژی روشهای مختلفی برای ساخت قالب استفاده می شود استفاده از نرم افزارهای طراحی نظیر اتوکد و همچنین ماشین افزاری نظیر دستگاه CNC می تواند قالب هایی متنوع تولید کرده که روند مونتاژ و قالبگیری را تسهیل کند. قالب ها طی دو مرحله ماشین کاری و مونتاژ ساخته و پرداخته می شوند که در ادامه به مواردی از قالب ها میپردازیم.

  1. قالب اکستروژن آلومینیوم
  2. قالب های سالید
  3. قالب های تزریق
  4. قالب های سمبه ماتریس
  5. قالب های پرس
  6. قالب ریخته گری

قالب اکستروژن آلومینیوم چه تفاوت های با قالب ریخته گری دارد؟

قالب ریخته گری از دیرباز مورد استفاده قرار می گیرد. از زمان مصریان که با استفاده از شن قالب ساخته می شد تا پس از آن قالب های سرامیکی که ازجمله ریخته گری های دقیق برای انواع فلزها ازجمله آلومینیوم است. اما امروزه انواع قالب ریخته گری های دائمی با استفاده از فلزاتی مانند فولاد و آهن ساخته می شوند. آلومینیوم مذاب وارد قالب شده و حفره های آن را پر می کند. یکی از مزایای این قالبها امکان استفاده دائمی از آنها است. امروزه از روش ریخته گری برای ساخت قطعات با شکل های پیچیده استفاده می شود.
قطعات آلومینیوم در حالت قالب ریخته گری به دو طریق قالب گیری می شوند تا به شکل محصول مورد نظر درآیند

قالب دایکاست

دایکاست یکی از انواع ریخته گری است که در آن مواد مذاب با فشار به قالب تزریق می شوند این روش با سایر روشهای قالب گیری متفاوت است چرا که در سایر روشها از نیروی جاذبه و وزن خود مواد برای ورود به قالب و پر نمودن فضاهای خالی استفاده می شود. در روش دایکاست قطعات بدون هیچ حفره ای تولید می شوند و این بخاطر استفاده از روش فشار است به این ترتیب قطعاتی با کیفیت تولید می شود که ازجمله مزیتهای این روش است. از روش دایکاست برای ساخت قطعات در ابعاد بزرگ استفاده می شود بنابراین ممکن است این روش کمی هزینه بر باشد.

قالب ریژه آلومینیوم

ساخت قالب اکستروژن آلومینیوم با ساخت قالب ریژه آلومینیوم تفاوت بسیار زیادی دارد.این نوع قالب برای قطعات  آلومینیومی استفاده می شود که ضخامت یکسانی ندارند. به این ترتیب قطعات به لحاظ استحکام و جلوگیری از شکستگی و این چنین آسیب ها دارای حساسیت بیشتری هستند. قطعات آلومینیوم ساخته شده توسط قالب  ریژه یکنواخت و بدون تخلخل هستند. همچنین این قالب ها برای ساخت قطعات کوچکتر مناسب است.

09121115413